Зміни до порядку переведення садових та дачних будинків у жилі.

13.05.2020 року Міністр юстиції Денис Малюська повідомив, що Урядом було схвалено проект Постанови КМУ «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України у сфері державної реєстрації», зокрема, передбачає внесення змін у «Порядок переведення дачних і садових будинків», що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, відповідно до яких рішення відповідної ради про переведення дачних і садових будинків в житлові є достатньою підставою для використання цих будинків як житла, у тому числі для реєстрації місця проживання; при цьому скасовано необхідність внесення змін до державного реєстру прав на нерухоме майно. Порядок переведення садових будинків в житлові не містить жодних вимог до цільового призначення землі.

Звичайно, зміна має на меті незначне спрощення процедури — не потрібно звертатися за реєстрацією прав (змін), і дозволяє зекономити кошти, але фактично, призводить до того, що в державному реєстрі прав буде запис про садовий будинок, але по факту це житловий (жилий). Окрім того, замість отримання єдиного документу, який засвідчуватиме факт реєстрації права власності, особа повинна буде тримати «старі» правовстановлюючі документи та рішення ради про переведення.

Ця зміна непотрібна, і може навіть призвести до негативних наслідків, як вже сталося зі змінами щодо неможливості реєстрації прав на реконструйовані об’єкти нерухомості, що набрали чинності 16.01.2020 року. Так власники реконструйованих після 16.01.2020 року об’єктів можуть дізнатися, що документи, що посвідчували прийняття таких об’єктів в експлуатацію, вже давно анульовані або просто відповідні записи зникли з Реєстру ДАБІ, а отже їм знову потрібно буде вводити об’єкти в експлуатацію.